Skābekļa aparāti


Skābekļa aparāts ir medicīnas ierīce, ko izmanto kā skābekļa avotu skābekļa terapijas nodrošināšanai. Slimnīcās tiek izmantots skābeklis, kas saspiestā veidā tiek uzglabāts speciālās tvertnēs un caur padeves sistēmu to piegādā pacientiem. Izmantošanai mājas apstākļos ir pieejami divu veidu skābekļa aparāti - skābekļa baloni un skābekļa koncentratori.

Lai skābekļa terapijas laikā sekotu līdz sirds darbībai (pulsam) un skābekļa koncentrācijai asinīs, tiek izmantoti pulsa oksimetri.

Skābekļa baloni


Skābekļa baloni pagātnē tika plaši pielietoti skābekļa terapijai mājas apstākļos. Maksimālais skābekļa balona tilpums ir 50 litri. Inhalējot skābekli divus litrus minūtē 15–20 stundas dienā, ar vienu 50 litru balonu pietiek 3–4 dienām. Nepieciešamība tos regulāri uzpildīt un transportēt sadārdzina šo skābekļa terapijas veidu (Latvijā izmaksas ir ap 200–300 eiro mēnesī). Skābekļa baloni ir arī smagi un to apgāšanās ar ventiļu bojājumu var būt bīstama.
 
Skābekļa balonus pasaulē parasti izmanto kā rezervi iespējamiem skābekļa koncentratora bojājuma gadījumiem. Neliela izmēra skābekļa baloni tiek plaši izmantoti pacientu transportēšanā.
 
Mūsdienās ilgstošas skābekļa terapijas nodrošināšanai mājas apstākļos skābekļa balonus ir aizstājuši skābekļa koncentratori


Skābekļa koncentrators

Skābekļa koncentrators ir medicīnas ierīce, ar ko mūsdienās pacientiem visbiežāk mājas apstākļos nodrošina ilgstošu skābekļa terapiju. Skābekļa koncentrators izmaksu ziņā ir lētākais skābekļa terapijas veids mājas apstākļos. Ierīces darbības pamatā ir kompresors un ceolīta granulu filtrs, kas atdala slāpekli no gaisa (atmosfēras gaisā slāpeklis ir 79%, bet gaiss 21%).

Skābekļa koncentrators vispirms attīra gaisu no putekļiem, tad atdala no gaisa skābekli un to 90-97% koncentrācijā caur skābekļa padeves kanulām vai masku piegādā pacientam elpošanai. Šī ierīce ražo skābekli no 0,5 līdz 5 litrus minūtē un tās darbībai nepieciešama vienīgi elektrība. Ierīce patērē ~ 295 W stundā. Lietojot 16 stundas dienā, ierīce mēnesī patērē ~ 145 kW.

Skābekļa koncentrators sastāv no gaisa kompresora, diviem cilindriem, kas piepildīti ar ceolīta granulām, spiediena līdzsvarošanas rezervuāra, dažādiem vārstiem un caurulēm. Skābekļa koncentratoru darbības pamatā ir spiediena svārstības cilindros un atmosfēras slāpekļa absorbēšanās uz ceolīta minerālvielu granulām. Ceolīts ir porains un tam ir ļoti liels virsmas laukums (kā aktīvajai oglei), kas nodrošina liela apjoma gāzu absorbciju. Pie paaugstināta spiediena slāpeklis absorbējas uz ceolīta virsmas. Pie zema spiediena slāpeklis no ceolīta virsmas tiek atbrīvots.

Skābekļa ražošanas process koncentratora cilindros ir ciklisks. Cikla sākumā cilindrā tiek ievadīts atfiltrēts istabas gaiss un tālāk kompresors cilindrā kāpina spiedienu līdz 1,38 bāriem vai 2,36 atmosfērām.  Spiediena rezultātā slāpeklis absorbējas uz ceolīta granulām un cilindrā gāzes formā paliek tīrs skābeklis, kas caur vārstiem tiek novadīts uz spiediena līdzsvarošanas rezervuāru, no kura tas tiek tālāk izvadīts pacientam. Cikla noslēgumā cilindrā tiek samazināts spiediens un absorbētais slāpeklis kļūst par gāzi, kas tiek izvadīta laukā.


Skābekļa koncentratori nav piemēroti izmantošanai pacientiem, kuri turpina smēķēt, jo tabakas dūmi neatgriezeniski sabojā skābekļa koncentratorus. Mūsdienās skābekļa koncentratoru izmērs ir tuvu neliela izmēra čemodānam, tie sver ne vairāk kā 14 kilogramus un nodrošina 93% (+/-3%) skābekļa koncentrāciju pie plūsmas 5 L/ minūtē. Jaunākie skābekļa koncentratoru modeļi ir klusāki (līdz 43 dBA) un ekonomiskāki (līdz 295 W), kā agrāk rašotie.  

Skābekļa koncentratora izmantošana ir droša un nerada nekādus īpašus riskus pacientam un apkārtējiem. Koncentratora izmantošana nav saistīta ar paaugstinātu ugunsdrošības risku.


Skābekļa koncentratora priekšrocības, salīdzinot ar citiem skābekļa aparātiem:

  • Skābekļa koncentratoru nav nepieciešams uzpildīt un bieži transportēt, kā skābekļa balonus.
  • Skābekļa koncentrators ir mazāks un vieglāks, kā skābekļa balons.
  • Skābekļa koncentrators ir ekonomiskāks - jāmaksā tikai par patērēto elektrību.
  • Skābekļa koncentrators nodrošina pacientu ar pārvietošanās iespēju, jo ierīce ir mobīla un aprīkota ar dažāda garuma skābekļa padeves caurulītēm.
  • Skābekļa koncentrators ir vienkāršāks lietošanā – vienkārša ieslēgšana un skābekļa padeves regulācija.
  • Skābekļa koncentrators ir drošāks – mehānisku bojājumu rezultātā nav sprādzienbīstams

Skābekļa koncentratoru tirdzniecība

Skābekļa koncentratoru noma


Pulsa oksimetrs

Skābekļa terapijas laikā ieteicams kontrolēt asins piesātinājumu ar skābekli (%SpO2), izmantojot pulsa oksimetru. 

Pulsa oksimetrs ir viegla, portatīva medicīnas ierīce, ar ko ļoti ātri var noteikt skābekļa saturāciju asinīs un sirdsdarbības ātrumu. Ierīce tiek uzlikta uz rokas pirksta un pāris sekundēs tā fiksē %SpO2 un pulsu. Displejs uzrāda divus skaitļus – vienu, kas apzīmē pulsa ātrumu un otru, kas apzīmē asins piesātinājumu ar skābekli (%SpO2).  

Pulsa oksimetrs mēra oksihemoglobīna saturāciju asinīs jeb citiem vārdiem sakot, hemoglobīna un asins piesātinājumu ar skābekli. Šis ir ļoti svarīgs rādītājs elpošanas sistēmas darbības novērtēšanai, jo daudzu elpošanas slimību gadījumā samazinās oksihemoglobīna saturācija asinīs.

Pulsa oksimetrs darbojas, nolasot asins krāsu spektru. Skābeklim saistoties ar hemoglobīnu mainās hemoglobīna struktūra un krāsa. Ar skābekli nepiesātinātas asinis kļūst zilganākas, bet plaušu alveolās hemoglobīnam saistoties ar skābekli tās kļūst sarkanākas.

Pulsa oksimetrs ļauj veikt pastāvīgus, vienkāršus un uzticamus asins piesātinātības ar skābekli un pulsa mērījumus gan bērniem, gan pieaugušiem.


Pulsa oksimetru tirdzniecība

Pulsa oksimetru noma

0

Pirkumu grozs

Salidzini.lv logotips