Inhalācijas ar fizioloģisko šķīdumu


Fizioloģiskais šķīdums ir 0,9% nātrija hlorīda (vārāmā sāls) šķīdums ūdenī. Fizioloģiskā šķīduma aktīvā viela ir nātrija hlorīds (Natrii chloridum). 1 ml šķīduma satur 9 mg nātrija hlorīda. Cita sastāvdaļa ir ūdens injekcijām.
 
Nātrija hlorīds ir balta, kristāliska minerālviela ar sāļu garšu, bez smaržas, šķīst ūdenī. Nātrija hlorīds ir organisma asins plazmas un audu šķidrumu sastāvdaļa. Nātrija hlorīds nodrošina svarīgus fizioloģiskus procesus cilvēku organismā. Nātrija un hlora joni uztur asins un audu šķidruma osmotisko līdzsvaru. Tas ietilpst siekalās, kuņģa sulā, žultī, asinīs un audu šķidrumā. Nepieciešamo nātrija hlorīda daudzumu cilvēks uzņem ar uzturu. Daudz nātrija hlorīda izdalās, organismam stipri svīstot, jo sviedri satur 0,5% nātrija hlorīda. Vemšanas, ilgstošas caurejas, stipru apdegumu u.c. slimību gadījumā organisms zaudē daudz vairāk nātrija hlorīds nekā parasti. Tiek traucēta organisma ūdens un minerālvielu maiņa, un tas savukārt ietekmē gremošanas orgānu darbību, apgrūtina asinsrites sistēmas funkcijas, rodas arī muskuļu nespēks un krampji. Lai atjaunotu nātrija hlorīda daudzumu organismā, lieto fizioloģisko šķīdumu. To ievada caur muti, vēnā, zem ādas, dažreiz pa taisno zarnu.
 
Fizioloģiskais šķīdums plaši tiek pielietots arī, lai atšķaidītu vai izšķīdinātu citas injekcijām paredzētās zāles. Nepieciešamais fizioloģiskā šķīduma daudzums, ko lieto atšķaidīšanai vai šķīdināšanai, ir atkarīgs no injekcijām paredzēto zāļu koncentrācijas, devas un ievadīšanas. Fizioloģisko šķīdumu plaši izmanto arī brūču, gļotādu un acu skalošanai, jo tas ir sterils šķīdums.
 
Fizioloģisko šķīdumu inhalācijām var izmantot kā ārstniecisku līdzekli, gan arī kā citu ārstniecisku līdzekļu atšķaidītāju. Fizioloģiskais šķīdums inhalācijām ir nopērkams dažāda izmēra iepakojumos aptiekās un specializētajos medicīnas preču veikalos. Fizioloģiskie šķīdumi ir pieejami gan kā recepšu medikamenti, gan arī kā medicīnas preces, kuru iegādei nav nepieciešama ārsta izrakstīta recepte.  

Fizioloģiskā šķīduma pagatavošana mājas apstākļos

Arī mājas apstākļos iespējams pagatavot nātrija hlorīda šķīdumu inhalācijām. Tam nepieciešama tējkarote ar tīru vārāmo sāli, kas kārtīgi jāsajauc ar vienu litru atfiltrēta silta novārīta ūdens. Vārāmā sāls un ūdens attiecībai jābūt 1:100. Šāds šķīdums jāuzglabā ledusskapī un uzglabāšanas ilgums nedrīkst  pārsniegt 1 diennakti. Ja netiek ievēroti augstāk minētie nosacījumi, mājās pagatavotais šķīdums inhalācijām var būt kaitīgs. Pirms inhalāciju veikšanas šķīdums ir jāuzsilda līdz istabas temperatūrai. Svarīgi atcerēties, ka mājās pagatavotais nātrija hlorīda šķīdums nav sterils un inhalāciju laikā uz elpceļu gļotādas kopā ar ārstnieciskajām vielām var nonākt mikrobi. Tādēļ, ieteicams tomēr iegādāties rūpnieciski ražotu fizioloģisko šķīdumu, kurš ir sterils un kura cena ir salīdzinoši niecīga.    

Fizioloģiskā šķīduma iedarbība

Inhalēts fizioloģiskais šķīdums mitrina elpceļu gļotādu (līdz pat zemākajiem bronhiem), šķīdina bronhu sekrētu un veicina dabīgu elpceļu gļotādas attīrīšanos. Fizioloģiskā šķīduma inhalācijas ievērojami samazina gļotādas iekaisuma simptomus – sausa mokoša klepus lēkmes, veicina atkrēpošanos un paātrina atveseļošanos. Tādēļ fizioloģiskā šķīduma inhalācijas ļoti noderīgas bērniem un pieaugušajiem laringītu un bronhītu gadījumos.

Inhalāciju tehnika

Fizioloģisko nātrija hlorīda 0.9% šķīdumu sauc arī par izotonisko šķīdumu. Inhalācijām tiek izmantots arī hipertoniskais nātrija hlorīda šķīdums, kurā NaCl koncentrācija ir augstāka. Ir pieejams 2% šķīdums, ko pielieto deguna skalošanai, kā arī 3-4 % šķīdums, ko atsevišķos gadījumos pielieto inhalācijām. Visos gadījumos ieteicams inhalāciju šķīdumu izvēli saskaņot ar savu ārstējošo ārstu.
 
Fizioloģiskā šķīduma inhalācijām nav ieteicams izmantot tvaika inhalatorus, jo tie iztvaicē tikai ūdeni, bet nātrija hlorīds paliek inhalatora traukā neiztvaicētā veidā un nenonāk elpceļos. Tvaika inhalācijas ir piemērotas vienīgi augšējo elpceļu terapijai. Dziļāko elpceļu (piem. bronhīta) iekaisuma ārstēšanā fizioloģiskā šķīduma inhalācija caur tvaika inhalatoru nedos sagaidāmo ārstniecisko efektu.
 
Fizioloģiskā šķīduma inhalācijām ieteicams izmantot kompresijas vai ultraskaņas inhalatorus. Ārstnieciskajai vielai jābūt istabas temperatūrā. Ieteicams vienā inhalāciju reizē izsmidzināt 4 ml šķīduma un šo procedūru atkārtot līdz 4 reizēm dienā.
 
Inhalācijas ar fizioloģisko šķīdumu ir drošas un tās var pielietot gan bērniem, gan grūtniecēm.
Salidzini.lv logotips