Tvaika inhalators


Tvaika inhalators ir ierīce, kas rada tvaiku inhalācijām. Tvaika inhalatora darbība ir balstīta uz ārstnieciskas vielas iztvaikošanas efektu. Tvaika inhalatoros visbiežāk izmanto gaistošus šķīdumus, piem. ēteriskās eļļas, kurām viršanas punkts ir zemāks par 100°C. Plaši izmanto arī zāļu novārījumus. Terapeitisko efektu dod gan ārstnieciskās  vielas, gan silts vai karsts tvaiks, kas silda, mitrina un atbrīvo augšējos elpceļus.
 
Agrāk tvaika inhalācijām tika izmantoti dažādi saimniecībā pieejamie trauki – katli, pannas utt., kas tika apsegti ar dvieli. To izmantošana saistījās ar augstu risku - pacienti nereti iegūva dažādas pakāpes applaucējumus un apdegumus.  Mūsdienās katlus un pannas inhalācijām ir nomainījuši rūpnieciski ražoti tvaika inhalatori, kas ir drošāki un piemērotāki dažādu ārstniecisko vielu ieelpošanai.
 
Tvaika inhalatori visbiežāk tiek ražoti no plastmasas, lai samazinātu apdedzināšanās risku. Vienkāršākie tvaika inhalatori sastāv no diviem savstarpēji savienojamiem korupusiem: 1) Tvertne, kurā var ieliet karstu ūdeni un tam pievienot ārstnieciskos augus (piem. kumelītes) vai vielas (piem. dzeramā soda, medus utt). 2) Vāks, kas paradzēts ūdens tvertnes noslēgšanai. Vākam parasti ir iebūvēta sejas maska, caur ko pacients veic inhalācijas. Sarežģītākiem tvaika inhalatoriem ir vēl trešais korpuss  ar trauciņiem ēteriskajām eļļām. Ēteriskās eļļas nedrīkst savstarpēji sajaukt, tādēļ tvaika inhalatoros ir mazi trauciņi, kas nodrošina vienlaicīgu vairāku ēterisko eļļu izmantošanu (kombinētā terapija). Pēdējos gados tirgū ienāk arī elektriskie tvaika inhalatori, kas nodrošina pastāvīgu tvaika ražošanu.
 
Pamatā tvaika inhalatorus izmanto  augšējo elpošanas ceļu terapijai. Klepus gadījumā ļoti labi noder tvaika inhalācijas ar kumelītēm un sodu, kā arī ar timiāna, dižegles, eikalipta, kadiķa, lavandas ēteriskajām eļļām. Tvaiku elpošana īpaši palīdz aizsmakuma, rejoša klepus gadījumā, kad iekaisusi balsene.
Salidzini.lv logotips