Inhalācijas ar Tacholiquin


Latvijā, izmantojot kompresijas un ultraskaņas inhalatorus, inhalāciju terapijā plaši tiek pielietots Tacholiquin® 1% šķīdums izsmidzināšanai. Tacholiquin® 1% šķīdums ir reģistrēts kā medicīnas ierīce un nopērkams bez receptes aptiekās un medicīnas preču veikalos.
 
Tacholiquin® 1% šķīduma aktīvā viela ir tiloksapols. Tiloksapols ir nejonogēns mitrināšanas līdzeklis, kas nodrošina inhalācijas terapijai labvēlīgu inhalāta daļiņu spektru. Bez tam šis mitrināšanas līdzeklis ilgāk saglabā inhalētos pilienus uz gļotādu virsmas elpceļos. Pilienu spektra stabilizācijai Tacholiquin® 1 % šķīdumam pievienots 5 % glicerīns.  
 
Tacholiquin® 1% šķīdumu lieto kombinētā terapijā, ārstējot dažādas elpceļu vai plaušu saslimšanas, ar viskozu krēpu izdalīšanos. Tacholiquin® 1% šķīdums mazina gļotādu virsmas spraigumu un tādējādi tīri fizikālā veidā veicina biezas gļotu masas un sekrēta aplikuma atdalīšanos un izvadīšanu no elpceļiem.

Tacholiquin® iedarbības veidi

1. sekretolītiska / mukolītiska (gļotu un krēpu sašķidrināšana, viskozitātes samazināšana)
2. virsmas spraigumu mazinoša (gļotu šķīdināšana, vieglāka atkrēpošana)
3. aplikuma / krēpu šķīdināšana (šķīdina viskozu un izžuvušu sekrētu, atjauno normālu skropstiņepitēlija transportfunkciju)

Tacholiquin® indikācijas

1. Akūti un hroniski elpceļu iekaisumi, piem., deguna blakusdobumu iekaisums, traheīti, bronhīti, bronhiālā astma, kardiālā astma, pneimonija, abscesi u.c. gadījumi.
2. Mehāniski ierobežotas elpošanas gadījumos, kā piemēram, operācijas, apziņas traucējumi, saindēšanās. Lieto profilaktiski, lai novērstu gļotu un sekrēta uzkrāšanos elpceļos.
3. Infekciozu krēpu izvadīšanai.
4. Atelektāžu novēršanai pēc operācijām un dzemdībām gan specifisku, gan nespecifisku plaušu infekciju gadījumā.
5. Diagnostisku pasākumu uzlabošanai, piemēram, baktēriju un patoloģisku šūnu pierādīšanai.
6. Paralēli lokālai antibakteriālai terapijai.

Tacholiquin® lietošana

Tacholiquin® 1% šķīdumu var lietot inhalācijai un instilācijai (kā pilienus). Lai veiktu inhalāciju, nepieciešama aerosola radīšana ar kompresijas vai ultraskaņas inhalatora palidzību. Jāatver pudelīte, pagriežot tās cepurīti un jāiepilda neatšķaidītu šķīdumu inhalācijas ierīces zāļu tvertnē. Pārsvarā pietiek ar 5 ml. Inhalācijas ilgums ir atkarīgs no inhalatora tehniskās specifikācijas. Jāievēro inhalatoru lietošanas instrukcijas. Tacholiquin® 1% inhalācijām nav piemēroti tvaika inhalatori.

Tacholiquin® devas

Īsas inhalācijas: inhalācijas veic vairākas reizes dienā – parasti 3-5 reizes pa 5 ml Tacholiquin® 1 % šķīduma katrā inhalāciju reizē.
 
Ilgstošas, nepārtrauktas inhalācijas: inhalācijas veic vairākas stundas vai dienas, un parasti tiek ilgstošām inhalācijām tiek lietots 0,1 % šķīdums. Atšķaidīšanai var lietot aptiekā iegādātu destilētu ūdeni vai nātrija hlorīda šķīdumu. Tā kā nepastāv risks par Tacholiquin® 1% šķīduma pārdozēšanu, pielietošanas ilgumu nepieciešamības gadījumā var pagarināt līdz 24-48 stundām.
 
Instilācijas: šķīdums ar pipetes vai šļirces palīdzību tiek lokāli uzpilināts tieši uz gļotādas, piemēram, caur bronhoskopu pirms gļotu atsūkšanas. Var lietot atšķaidījumu 1:1 ar aptiekā iegādātu destilētu ūdeni vai nātrija hlorīda šķīdumu. Šo metodi pēc vajadzības var atkārtot bez ierobežojumiem, īpaši akūtos gadījumos, kad gļotas nosprosto elpceļus. Traheotomijas pacientiem Tacholiquin® 1% šķīdums, ievadīts vairākas reizes dienā caur traheostomu, palīdz atdalīt piekaltušo sekrētu.

Kad Tacholiquin® nedrīkst lietot?

Ja ir konstatēts pastiprināts jutīgums pret preparāta sastāvdaļām, plaušu tūska, kā arī šķidruma uzkrāšanās plaušās. Līdz šim nav zināmi pierādījumi, ka Tacholiquin® apdraudētu veselību grūtniecības un zīdīšanas laikā. Ieteicams ievērot piesardzību, ja ir zināmi riski grūtniecībai vai novērota alerģiska reakcija.

Tacholiquin® iespējamās blakusparādības

Atsevišķos gadījumos pēc pirmajām dziļās ieelpas reizēm var sekot klepu izraisošs kairinājums, kas pēc gļotādas samitrināšanās uzreiz izzūd. Pastiprināts jutīgums novērots ļoti reti, reizēm iespējama slikta dūša.

Īpaši brīdinājumi par Tacholiquin® 1% lietošanas drošību

Īpaša piesardzība, lietojot Tacholiquin® 1 % šķīdumu jāievēro tad, ja ir nopietni traucēta gļotu izvadīšana no elpceļiem, kā rezultātā rodas sekrēta sastrēgums plaušās (piemēram, reta ļaundabīgā ciliārā sindroma gadījumā).
Lai novērstu hiperventilāciju, jāizvairās no forsētas elpošanas – sevišķi, ja tiek lietotas noslēgtas sejas maskas.
Tacholiquin® 1 % šķīdumu nedrīkst injicēt!
Tacholiquin® 1 % šķīdums ir iepildīts sterilā un gaisa necaurlaidīgā iepakojumā. Pēc Tacholiquin® 1 % šķīduma atvēršanas, saturu izlietot vienas dienas laikā.
Sargāt no bērniem!
 
Iepakojums: monodeva-iesaiņojums 10 x 5 ml.
Uzglabāšanas termiņš: 36 mēneši.
Norādījumi par uzglabāšanu: neuzglabāt temperatūrā zem 2 °C un virs 25 °C. Sargāt no gaismas!
Ražotājs: MoNo chem-pharm Produkte GmbH, Leystraße 129, A-1200 Vīne
Izplatītājs Austrijā: SIGMAPHARM Arzneimittel GmbH, A-1200  Vīne


Salidzini.lv logotips